Лекція д-ра Хенріка Холлендера «Бібліотека Варшавського Університету: науковий приклад з Польщі»

%d1%85%d0%be%d0%bb%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d1%80

1. Довідково: у 1992 – 2003 рр. д-р Хенрік Холлендер займав посаду директора Наукової бібліотеки Варшавського Університету; брав участь в створенні концепції розподілу колекцій і візуальної інформаційної системи; впровадженні онлайн-каталогізації старих друкованих видань; займався створенням електронних бібліотек технічних університетів Варшави і Любліна; працював над проектами будівництва бібліотек університету у Вроцлаві та технологічного університету в Білостоку.

    24 квітня за сприяння і організації кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи факультету культурології в Науковій бібліотеці КНУКіМ відбулась лекція-знайомство «Бібліотека Варшавського Університету: науковий приклад з Польщі» директора університетської бібліотеки Лазарського Університету (Варшава) д-ра Хенріка Холлендера (1) , проведена для студентів 1-4 курсів спеціальності «книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія» та спеціалізації «менеджмент бібліотечно-інформаційної діяльності», а також для викладачів кафедри.

Під час 24-04-2зустрічі шановний гість познайомив присутніх з історією Варшавського університету та особливостями організації бібліотечно-інформаційної діяльності в університетському просторі.

Як з’ясувалося, Бібліотека Варшавського університету (пол. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie) – одна з найбільших наукових книгозбірень країни поряд з Національною бібліотекою Польщі та Бібліотекою Яґеллонського університету.24-04-1

Важливим етапом в історії бібліотеки стало рішення щодо будівництва нового приміщення для неї, яке пан Холлендер визначив, як «шанс на гармонізацію».

Сьогодні будівля книгозбірні складається з чотирьохповерхового головного корпусу та приземленого фронтового корпусу. Корпуси з’єднуються між собою пасажем із скляним дахом.

Родзинкою будівлі став влаштований на даху головного корпусу ботанічний сад площею в 1,5 га.24-04-3

Поблизу головного входу було розташовано колонаду філософів: на чотирьох високих колонах встановлено статуї польських філософів XX століття Казимира Твардовського, Яна Лукашевича, Альфреда Тарського та Станіслава Лесневського, які ніби уособлюють висоти академічного знання і надихають користувачів бібліотеки на опанування книжною мудрістю.

За словами пана Холлендера, новий дизайн бібліотеки став відображенням нової концепції: духу свободи, відкритості, доступу до інформації, зручності та екологічності її використання.

24-04-4

Сприяти реалізації такої концепції мало і створення національного універсального центрального каталогу (пол. Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny, NUKAT) – головного національного зведеного онлайн-каталогу польських наукових та навчальних бібліотек.

NUKAT сьогодні – це центральний всепольський каталог, що дає змогу користувачам локалізувати пошук необхідної літератури в одній зі 130 наукових бібліотек, які використовують різні бібліотечні системи.

Зміни зачепили і формати взаємодії бібліотеки з користувачами. Було спрощено систему пошуку книжок – тематично пов’язані документи розмістили на полицях поруч один з одним. Таке розташування було відображено і в каталозі. Серед послуг, які надаються сьогодні бібліотекою, – доступ до передплачених баз даних, друкованих та електронних журналів, спеціальних колекцій, проведення різноманітних заходів та проведення виставок.

Студенти були раді знайомству з польським гостем і виявили зацікавленість досвідом модернізації Бібліотеки Варшавського університету, адже особливості функціонування бібліотеки вищого навчального закладу відомі їм як за досвідом користування Науковою бібліотекою КНУКіМ (і в цьому контексті місце проведення лекції – читальна зала Наукової бібліотеки КНУКіМ – виглядало доволі символічно), так і за досвідом проходження навчальної та виробничої практики в таких книгозбірнях, як Наукова бібліотека ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Наукова бібліотека Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Науково-технічна бібліотека ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».

Змістовною і теплою зустріччю було розпочато цикл лекцій зі Вступу до порівняльного бібліотекознавства, які пан Холлендер проведе для студентів і викладачів кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи 25-27 квітня.

1. Довідково: у 1992 – 2003 рр. д-р Хенрік Холлендер займав посаду директора Наукової бібліотеки Варшавського Університету; брав участь в створенні концепції розподілу колекцій і візуальної інформаційної системи; впровадженні онлайн-каталогізації старих друкованих видань; займався створенням електронних бібліотек технічних університетів Варшави і Любліна; працював над проектами будівництва бібліотек університету у Вроцлаві та технологічного університету в Білостоку.

Адреса кафедри:

Кафедра інформаційної, бібліотечної та архівної справи
КНУКіМ
вул. Чигоріна 14, каб. 75
тел.: (044) 285-74-12
e-mail: granchakt@ukr.net